Anotace na č. 6-7/10 časopisu SOUDCE

Od 20. 6. 2010 bude distribuováno letní dvojčíslí 6-7/2010 časopisu Soudce.

Obsah:

Redakce časopisu přichystala letní dvojčíslí tentokrát již na červen. Prvním zveřejněným materiálem je Zápis z jednání Republikové rady Soudcovské unie, o který se postaraly E. Svobodová a Š. Hájková. Republiková rada jednala v Jindřichově Hradci a na jejím programu byly závažné otázky fi nanční a personální situace justice, emeritního soudce, záležitosti důchodové, zapojení Soudcovské unie do mezinárodních struktur, vyjádření k iniciativě Mariánské výzvy atd. Zápis je doplněn Otevřeným dopisem prezidenta Soudcovské unie, v němž T. Lichovník blíže vysvětluje stanovisko organizace k připravovaným stížnostem k ESLP v souvislosti s platovými poměry soudců.

Co se v Soudcovské unii událo za poslední měsíc, přibližuje E. Mrzenová v rubrice Jak žije Unie. Pravidelné části nesou pravidelné názvy: Pracovní jednání, Média o soudech a soudcích, Unie doma a v zahraničí.

Za Otakarem Motejlem, předním českým právníkem a význačným činitelem, jehož práce zřetelně poznamenala i moderní vývoj našeho soudnictví, se ohlíží pietní řeč, kterou přednesl na státním pohřbu zesnulého předseda Ústavního soudu P. Rychetský.

Je zrušení vrchních soudů reformou justice? Tuto otázku klade L. Derka v článku, jímž reaguje na nedávnou televizní diskusi, v níž se – bez představitelů obecné justice – hovořilo o českém soudnictví. Autor přináší řadu argumentů ve prospěch opačného názoru. Jde o vstup do diskuse na téma již mnohokrát připomínané, avšak dosud nevyřešené. Předpokládáme, že tato úvaha vyvolá živou debatu.

Totéž nepochybně platí o článku předsedy ostravského krajského soudu J. Doležílka Asistenti soudců místo justičních čekatelů? Jeho autor odmítá názor, že stavy soudců v České republice by nadále neměly být doplňovány z řad justičních čekatelů přijímaných do přípravné služby krajskými soudy na základě zákonem stanoveného výběrového řízení, nýbrž z řad asistentů soudců, kteří by se měli stát hlavním personálním rezervoárem pro doplňování soudcovského sboru, a vysvětluje, v čem spočívá jeho nesprávnost.

Zápis z diskuse na téma „Plat soudce a nezávislost. Soudce očima účastníka řízení“ pod názvem Nezávislost a peníze připravila D. Zemanová.

V jednom z hlavních materiálů dvojčíslí, rozhovoru, který vedl K. Havlíček, prohlašuje prezidentka Exekutorské komory ČR J. Tvrdková: Jsme tu pro vymahatelnost práva. Obsáhlý materiál mapuje základní problémy a otázky dosavadního vývoje, stavu a perspektiv exekutorské praxe a vyslovuje se k aktuálním záležitostem legislativy, vnitrokomorovým vztahům, spolupráci právnických profesí a dalším atraktivním tématům.

Odměny zástupců v rozkazním řízení, aneb k výkladu § 151 odst. 2 o. s. ř. je název článku T. Behra. Autor poukazuje na citlivost otázky výše majetkového plnění pro účastníky soudního řízení, kteří jsou k němu zavázáni, a s využitím judikatury předkládá vlastní pohled na problém.

Viceprezidentka Soudcovské unie Š. Hájková se vrací k Mezinárodní konferenci „Mediace v občanských a obchodních věcech“, která se nedávno konala v Praze. Příspěvek je pokračováním dlouhodobé rozpravy o významu alternativních metod řešení sporů.

P. Franc nazval svůj článek Nad návrhem zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Vyslovuje se kriticky k připravované právní úpravě a poukazuje na základní problematické rysy odpovědnosti právnických osob v trestní rovině.

Tradičně literárně zajímavým způsobem svěřuje čtenářům své pocity ze soudcovské práce K. Hanuš pod chytlavým a ironizujícím názvem Asi blázním. Jeho vhled na „soudcovské křižovatky“ poskytuje bezesporu témata k úvahám a zamyšlení.

Že Končí diskriminace neslyšících osob u soudů, oznamuje J. Winter, koordinátor projektu ČUN „Odstraňování diskriminace osob se sluchovým postižením při soudním jednání“. Článek je připomenutím neodmyslitelného významu prosazování moderních technologických postupů v soudcovské práci, podobně jako příspěvek D. Kolaji Newton Dictate, dva roky testování – jaké jsou výsledky?

Kauzy na prahu soudních síní přinášejí tentokrát stránky partnerů, kterých využila Česká pojišťovna. Připomínáme je i proto, pohledy zvenčí jsou vždy osvěžující …

Rozsáhlým teoretickým materiálem Spravedlnost versus respektování zákona? se představuje L. Hanuš. Zakládá (subjektivně nahlížená) spravedlnost dostatečný důvod pro nerespektování zákonného imperativu soudem? Jaké jsou účely práva? Co znamená svévole? Jak pohlížet na lidskou spravedlnost, resp. na napětí mezi spravedlností a právní jistotou? Jakou podobu má vázanost právním názorem odvolacího soudu? To jsou základní otázky, jež se autor pokouší zodpovědět. Článek je doplněn překladem práce G. Radbrucha Účel práva.

Rubrika Judikatura a kasuistika obsahuje bohatou judikaturu pod hlavičkou Kárné řízení, kterou vybral J. M. Passer, nálezy Test způsobilosti zasáhnout do zájmu dítěte při rozhodování o střídavé výchově, K právu na přiměřené hmotné zabezpečení, Svoboda projevu v pracovněprávních vztazích a její důsledky a K svobodnému přístupu k informacím zpracované Analytickým odborem Ústavního soudu.



Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011